אז מהי פסיכותרפיה גופנית? 

הפסיכותרפיה הגופנית היא גישה אשר צמחה מזרמים דינאמיים אירופאים ומדגישה את הקשר בין התהליך הנפשי לבין הגוף הפיזי, היא משלבת בין השיח הוורבאלי והיהבטים הגופניים במהלכו וזאת על ידי יצירת קשר עם הגוף החל מהתבוננות בו ועד למגע(לא חובה).

גישה זו מבוססת על ההנחה כי פיתוח מודעות והתבוננות מאפשרות למידה על הקשר בין גופנו לנפשנו וראייה רחבה יותר של הדרך בה אנחנו מתנהלים בשגרת חיינו.

את הפסיכותרפיה הגופנית פיתח וילהלם רייך, פסיכיאטר, פסיכואנליטיקאי וסופר יהודי-אוסטרי שהיה מתלמידיו של פרויד בווינה. לטענתו של רייך זיכרונות, רגשות, טראומות וחוויות מהעבר שלא קיבלו ביטוי נצרבים בגופנו כחסימות מתחת לרקמות ולשרירים. חסימות אלה מתקבעות עם השנים והופכות למה שכינה רייך "שריון". ה"שריון" ניחן ביכולת להשפיע על הדפוסים שלנו, על דרך התנהגותנו היום יומית, על מערכות היחסים שלנו עם קרובינו, על יצירת קשרים חדשים בסביבתנו ועל האמונות שלנו לגבי עצמנו. רייך טען כי גוף ונפש חד הם, וכי שחרור החסימות מאפשר ריפוי. לשם שחרור החסימות שילב רייך בעבודתו הטיפולית את עבודת הגוף.

 

הפסיכותרפיה הגופנית מוסיפה לשיח בין המטפל למטופל כלים טיפוליים המשלבים את הגוף: תנועה, דמיון מודרך, מדיטציה, נשימה, טכניקות מגע ועוד. כלים אלה מאפשרים לנו חקירה ולמידה של הקשר בין נפשנו לגופנו. התהליך מוביל לאינטגרציה ואיזון בין גוף לנפש ולריפוי פנימי.

 

למי זה מתאים?

 

  • לאלה הרוצים מערכת יחסים זוגית אך אינם "מצליחים" למצוא אותה או להישאר בה.
  • לאלה הרוצים להתקדם בקריירה אך מוצאים את עצמם תקועים שוב ושוב במסגרות שאינן מתאימות.
  • לאלה הרוצים ללמוד אך לא מוצאים מה או מפחדים לשגות בבחירה.
  • לאלה החווים משבר בנושא ספציפי.
  • לאלה  שאיבדו אהוב או נאלצו להיפרד ממישהו ואינם מצליחים להתגבר על האובדן.
  • לאלה הסובלים מכאבים גופניים שאינם זוכים למענה רפואי.
  • לאלה המוצאים את עצמם חרדים מדברים פשוטים כביכול.
  • לאלה הרוצים להתפתח, להכיר את עצמם וללמוד על עצמם ועל חייהם.

 

אם מאסתם בחיפוש אחר תשובות לשאלות מן העבר שנותרו ללא מענה, אם התנסיתם בגישות טיפוליות שונות אך לא מצאתם שם את מבוקשכם, אם נשאר בכם משהו לא פתור המעכב, משבש ומונע את מימושכם, אני מזמינה אתכם למסע המאפשר חקירה רגשית תוך התמקדות ב"כאן ועכשיו", דרך מודעות לתהליכים גופניים- מסע חזרה לעצמכם.

אני מציעה בחירה בין תהליך שאינו מוגבל בזמן לבין טיפול קצר מועד המתמקד בנושא מסוים, במשבר נקודתי, בקבלת החלטות מהותיות ועוד. הבחירה תיעשה במשותף, על ידי ועל ידי המטופל, לפי צרכי המטופל והמטרה הטיפולית שלשמה הגיע.

 

המפגש האנושי בינינו ייתן לגיטימציה לדברים המורכבים כמו גם לדברים הפשוטים, מקום לחלקים החשוכים עם האפשרות למצוא בתוכם נגיעות של אור, מקום להתפתחות אישית עם חופש מלא להיות אנחנו, כפי שאנחנו ולהאמין שבדיוק בדיוק כמו שאנחנו ככה זה טוב, זה שלם, זה נכון.

 

 

 ©יסמין פז -מטפלת רגשית בפסיכותרפיה גופנית