התמודדות עם מצבי משבר

 

משבר הנו  "שבר"  וככזה הוא מביא עמו ברב המקרים שינוי גדול ובלתי צפוי בחיים, שינוי שלעיתים באופן סימבולי הוא גם שבר בין דרך החיים הנוכחית שניהלנו עד כה לזו שמגיעה בעקבות המשבר שעברנו. זו תקופה לא פשוטה, לעתים בלתי נסבלת ובתוך המשבר לא תמיד ניתן לראות את האפשרות שקיימת בו, אי אפשר לראות שמדובר בתקופה, זה מרגיש כמו נצח אינסופי וכואב.

משבר יכול להופיע באופן מפתיע לדוגמה כשמדובר בפיטורין, מוות פתאומי של מישהו קרוב ואפילו משבר אמון בקשר משמעותי, אבל הוא גם יכול להיות הדרגתי כמו קושי במערכת יחסים שמוביל פרידה, שינוי מקום עבודה, יציאה לפנסיה , מעבר לארץ או עיר אחרת, ועוד .

לאלו החווים משבר, יש שתי אפשרויות עיקריות, האחת להישאר מצולק ופגוע, להתנהל ממקום זה ועם הזמן לצמצם את אישיותנו ,להימנע ולהצטמצם גם בשאר תחומי חיינו והאפשרות השנייה להתמודד עם המשבר, להתבונן בו, לחקור אותו ולקבל מהמשבר שאנו חווים הזדמנות לצמיחה וללמידה. 

הכאב נשאר שם תמיד, הזיכרון וגם החוויה, אולם יש אפשרות במקביל להמשיך להתפתח , לשאוף ולהשיג את הטוב ביותר עבורנו, גם אם זה מרגיש בלתי אפשרי.

הכאב ישאר שם תמיד, הזיכרון וגם החוויה, אולם יש אפשרות במקביל להמשיך להתפתח , לשאוף ולהשיג את הטוב ביותר עבורנו, גם אם זה מרגיש בלתי אפשרי.

 

לאחר עשור של עבודה עם אנשים שעברו משבר פסיכיאטרי, איתם ועם משפחתם, אנשים מופלאים שאפשרו לי להיות חלק מדרכם בתהליך השיקום שלהם מהמשבר שחוו ולאחר שפגשתי בקליניקה עוד ועוד אנשים נפלאים שהגיעו עם מצבי משבר לא פשוטים אך התמודדו עימם באופן אמיץ ומרגש , הבנתי שמשברי חיים הם חלק מחיינו וכולנו פוגשים בהם בשלב כזה או אחר. הם חלק מהיותנו אנשים שעוברים חוויות יומיומיות וקרוב לוודאי שאצל כולנו חוויות אלו משאירות את חותמן ,  חותם חיובי אך לבטח אם מדובר בחותם שלילי ששינה את חייהם.

 ברב המקרים חותם זה יאלץ אותנו לשנות גם משהו בחיינו, לעיתים בהתנהגותנו, במערכות היחסים שלנו, אבל משבר משנה בעיקר אותנו, את מי שהיינו לפניו..

 

הפיצול הזה ללפני המשבר ולאחר הינו פיצול מוכר. הוא נובע מתחושה פנימית חזקה שחיי ומי שאני בתוכם לעולם לא נהיה כמו שהיינו לפני.

אולם בתהליך העיבוד המשבר הופך מענן גדול ששם צל על חיינו , לתפזורת עננים ובהמשך יכול להנות גם מהאור ומהשמש.

גם אם זה לא נראה כך,

גם אם זה מרגיש לא אפשרי ,

צמיחה ממשבר אינה רק ביטוי.

 

לאחר שחוויתי אי אלו משברים בעצמי,

לאחר שראיתי וליוויתי אנשים רבים שהתמודדו גם הם עם משברים,

לאחר שהבנתי שעננים ככל שיסתירו יכולים גם להתפזר ,

להתפזר ברגע אחד שמופיעה קצת רוח ,

כמוהם גם לנו יש אפשרות לצמוח, להכניס משב רוח מכיוון אחד, להרגיש יחד עם העננים גם את הצל אבל גם את השמש המאירה

לפזרם מעט ,לפגוש שמיים.

עננים תמיד יש , כמון בטבע, אבל לא רק.

 

אם את/ה עברתם משבר והעננות כרגע גבוהה,

התחושה היא שלעולם לא תתפזר ,

אני מזמינה אותך למסע , מסע של עוד אפשרויות , מסע של התמודדות אבל גם של צמיחה.

תמיד גם וגם.

כמו בחיים.

 

מוזמנים ליצור קשר ולקבוע פגישה,

מטפלת בקליניקה בראש הנקרה. 

                                 

 

 

 

 

©יסמין פז -מטפלת רגשית בפסיכותרפיה גופנית